Z każdym klientem przed sesją odbywam konsultacje, aby poznać jego potrzeby. Omawiamy wtedy przeznaczenie i styl zdjęć jakich potrzebuje.
Bez względu na to czy szykujesz się do sesji biznesowej czy wizerunkowej, ta instrukcja pomoże Ci najlepiej przygotować się do zdjęć.
Wyszukaj inspiracji - zdjęcia typu „chcę takie!
Zwróć uwagę na detale. Jeśli umawiamy się na sesję w studiu, to lepiej poszukać inspiracji wśród zdjęć studyjnych, bo może się okazać, że zdjęcie z inspiracji Ci się podoba głównie dlatego, że jego klimat tworzy ciekawy plener w tle.
Warto również zwrócić uwagę są cechy fizjonomii. Postaraj się poszukać zdjęć kogoś podobnego do Ciebie. To dotyczy długości włosów, zarostu na twarzy, budowy ciała, wieku, płci, karnacji skóry. Czasami, choć nie zawsze, może się okazać, że zdjęcie ma określony klimat, bo model ma bujną brodę, a Ty nie ;)
Gdzie szukać zdjęć w internecie?
~ Konkurencja z Twojej branży w Polsce i zagranicą.
~ Branże pokrewne (agenci nieruchomości, prawnicy, lekarze) - przedsiębiorcy pracujący bezpośrednio z klientem - dla nich wizerunek i pierwsze wrażenie jest bardzo ważne.
~ Celebryci (aktorzy, sportowcy, muzycy) - w Polsce i za granicą. Najlepszym źródłem są serwisy typu: Pinterest, Instagram, IMDB. Celebryci mają bardzo często robione zdjęcia do celów reklamowych, autorami tych zdjęć są najlepsi światowi fotografowie, więc czemu nie czerpać inspiracji od najlepszych :)
~ Może zainspiruje Cię coś z mojego portfolio
~ Inni fotografowie
~ Filmy
~ Seriale
~ Teledyski
Na co zwrócić uwagę przeglądając zdjęcia do inspiracji?
~ Pozy
Przeglądając zdjęcia w internecie zwróć uwagę na to jak inni pozują. Co robią z rękami kiedy stoją lub siedzą. Przećwicz te pozy przed lustrem i zobacz w których z nich czujesz się i wyglądasz najlepiej. Jeśli początkowo będziesz się czuć dziwnie lub nieswojo, daj sobie czas. Ciało ma swoją pamięć. Przećwiczenie póz przed lustrem zaprocentuje podczas sesji. O wiele lepiej jest przyzwyczaić ciało do konkretnego stania lub siedzenia w domu przed lustrem, niż próbowanie czegoś nowego w studiu, w dniu sesji.
~ Ubiór
Wyszukaj zdjęć, które będą spójne z charakterem zdjęć, które mamy zrobić.
Przejrzyj swoją szafę. Wiesz najlepiej w czym czujesz się dobrze. Spójrz na siebie krytycznym okiem w lustrze i zobacz, czy ubrania te do siebie pasują i czy dobrze na Tobie leżą. Zasięgnij opinii Twoich bliskich, możesz również wysłać mi kilka swoich zdjęć w różnych stylizacjach.
Na zdjęciach portretowych ubiór ma podkreślać Twoje atuty, ewentualnie maskować jakieś niedoskonałości. Nie ma natomiast wybijać się na pierwszy plan, dlatego odradzam intensywne kolory, mocne wzory typu kratki, paski, kwiaty czy napisy. Najlepiej sprawdzą się kolory pastelowe lub ciemne, mało nasycone takie jak bordo, granat, czy butelkowa zieleń, oprócz tego szarości, biele i czernie.
~ Dodatki/Akcesoria - zegarki, okulary, nakrycia głowy, biżuteria
Podobnie jak w przypadku ubrań, dobierz akcesoria tak, żeby podkreślały Twój charakter, a nie odgrywały głównej roli.
~ Emocje
Brak uśmiechu nie zawsze musi oznaczać smutek lub złość. Jeśli lubisz się uśmiechać, na pewno pokażemy to na zdjęciach, ale jeśli szeroki uśmiech nie jest dla Ciebie naturalny, nie przejmuj się, w internecie znajdziesz całą masę zdjęć pięknych osób, które się nie uśmiechają, a mimo wszystko, a może właśnie tym bardziej dlatego są ciekawe. Podobno nasza twarz poruszana jest za pomocą 70 mięśni. Pomyśl tylko ile to daje różnych możliwości. Poćwicz różne ekspresje przed lustrem. Ważne są mikroekspresje - brwi, kąciki ust, powieki. Wykonaj następujące ćwiczenie: spróbuj uruchomić dolne powieki i nauczyć się je lekko unosić. Zobacz jak zmienia się oko i wyraz twarzy kiedy w ten sposób lekko zmrużysz oczy.
~ Kolor tła
Najczęściej stosowane w fotografii studyjnej są kolory: biały, szary i czarny - nadają charakter zdjęciu ale nie wychodzą na pierwszy plan. Przeglądając zdjęcia zobacz czy podobają Ci się raczej te zrobione na białym, czy ciemnym tle. A może masz pomysł na jakiś konkretny kolor. Jeśli tak, to daj mi znać odpowiednio wcześnie. Jeśli nie mam tła w tym kolorze aktualnie w studiu, to zobaczę, czy uda mi się je zdobyć na Twoją sesję.
~ Kolorystyka zdjęć
Podobnie jak w przypadku koloru tła, zobacz, czy podobają Ci się zdjęcia kolorowe, czy czarno-białe. Pomyśl w jakiej stylistyce najchętniej się widzisz.
~ Światło
To chyba najbardziej tajemniczy i ostani element, na który chciałbym zwrócić Twoją uwagę. Światło może być miękkie (przejście między jasnymi partiami twarzy a ciemnymi jest płynne) i ostre (ostry cień), może też być boczne lub płaskie, czyli padać z przodu, od strony aparatu. Jeśli nie masz w tej kwestii wyrobionego zdania, nie przejmuj się i zostaw ten wybór mi.
Dzień przed sesją - TAK i NIE
~ Zrezygnuj z alkoholu i innych używek - Twoja cera Ci podziękuje
~ Nie eksperymentuj z nowymi kosmetykami
~ Zrelaksuj się i wypocznij
~ Wyśpij się
~ Przyjdź na sesję w dobrym humorze. Pamiętaj stres jest naturalny, ale zrobię wszystko, żeby szybko minął.
Back to Top