I.  Przydałyby mi się nowe zdjęcia, ale nie wiem czy potrzebuję aż tak profesjonalnych. Szwagier też ma spoko aparat.
Portret zamawiasz głównie z dwóch powodów: osobistych lub zawodowych. Jeśli jesteś w ważnym momencie życia i chcesz to uwiecznić, albo prowadzisz biznes i chcesz nadać mu ludzką twarz eksperta to warto zainwestować w dobry portret. 
Ale szwagier... Ok, a strzyżesz się sam czy idziesz raz w miesiącu do fryzjera? Jeżeli inwestujesz w siebie, w swój wygląd, ćwiczysz, śledzisz trendy, to wiesz, że warto zaufać ekspertowi. Mam kilkanaście lat doświadczenia i wciąż się rozwijam, bo chcę być najlepszy w tym co robię. Śledzę zdjęcia najlepszych fotografów portretowych na świecie, inspiruję się kinem, uczę jak pracować z człowiekiem i jak za pomocą pozy wysłać odpowiedni komunikat. 
Mam propozycję - przeczytaj kolejne pytania i odpowiedzi, a sam poczujesz czy jesteś gotowy na współpracę ze mną, czy wracasz do szwagra ;)
II.  Chcę zdjęcia, wiem mniej więcej jakie ale nie wiem jak to opisać. Skąd mam wiedzieć, że zrobisz mi zdjęcia o których marzę?
Rozmowa o fotografii jest dla laika tak samo trudna jak rozmowa o muzyce albo gotowaniu. Umiemy określić co nam się podoba, co lubimy, natomiast trudniej ubrać to w słowa i rozłożyć na czynniki pierwsze. 
Dlatego przed sesją umawiam się na konsultacje, podczas których na przykładach ustalamy jaki rodzaj zdjęć Cię interesuje.

III.  Jest tylu fotografów, dlaczego mam wybrać właśnie ciebie?
Ważne żebyś zrozumiał, że każdy fotograf specjalizuje się w swojej wąskiej dziedzinie fotografii. Ktoś kto twierdzi, że jest świetny w architekturze, bobasach i jedzeniu nie zrobi Ci dobrego portretu. 
Fotograf portrecista lubi i zna się na ludziach. Potrafi nie tylko doradzić jak najlepiej wyjść na zdjęciach. Studiuje portrety mistrzów, zna się na świetle i umie stworzyć podczas sesji odpowiednią atmosferę. 
Obejrzyj moje portfolio i zadaj sobie pytanie czy to czujesz. Jak nie, to szukaj tak długo aż znajdziesz fotografa, którego zdjęcia do Ciebie przemówią.

IV.  Nie jestem fotogeniczny, nie lubię zdjęć i nie czuję się dobrze przed obiektywem. Jak sobie z tym poradzisz?
Gdybym dostawał dychę za każdym razem kiedy to słyszę ;) Słuchaj, nie jestem cudotwórcą i jeśli postanowisz udowodnić mi, że nic z tego nie będzie to na pewno Ci się uda. 
Natomiast, jeśli zaufasz moim metodom i przygotujesz się do sesji zgodnie z moimi wskazówkami, to ja udowodnię Tobie, że żyłeś do tej pory w błędzie.

V.  Jak przygotować się na tydzień, dzień, godzinę przed sesją?
Podczas konsultacji ustalimy plan sesji i dostaniesz ode mnie zadanie domowe polegające na wyszukaniu ciekawych zdjęć. 
Dzień przed sesją masz przede wszystkim odpocząć i się wyspać. 
W dniu sesji nie używaj żadnych nowych kosmetyków. 
W razie potrzeby dam Ci namiary na wizażystkę, z którą regularnie pracuję. Mogę również polecić barbera i fryzjerkę.

VI.  Gdzie robimy zdjęcia?
To może być studio, plener albo jakieś ciekawe wnętrze. 
Szczegóły ustalimy podczas konsultacji, bo nie ma jednego słusznego przepisu na udane zdjęcia.
VII.  Jak ubrać się na sesję?
Ubiór zależy od Twojego stylu i komunikatu jaki chcesz wysłać zdjęciami. Na pewno unikaj jaskrawych kolorów, mocnych wzorów, napisów i grafik. 
O szczegółach porozmawiamy podczas konsultacji, ale pamiętaj to sesja portretowa, a nie fashion.

VIII.  Nie wiem jak pozować, pomożesz?
Oczywiście! 90% moich klientów to amatorzy, z czego ponad połowa nigdy nie miała profesjonalnych zdjęć. 
Czy w moim portfolio jesteś w stanie wskazać kto miał doświadczenie a kto był totalnym świeżakiem? Nie jesteś, bo podczas sesji uczą się podstawowych, uniwersalnych póz, a luźna atmosfera sprzyja naturalnym zdjęciom. 
Podczas konsultacji porozmawiamy o naturalnym pozowaniu i pozach adekwatnych do Twojej sylwetki oraz charakteru zdjęć. Podczas sesji przekonasz się jakie to łatwe.

IX.  Jak wygląda sesja? Ile trwa i co dostaję?
Sesja trwa około dwóch godzin. Efektem jest 15 wybranych zdjęć. 
Jak wyglada sesja? Cóż, każda wyglada inaczej. O tym jak będzie wyglądała Twoja, porozmawiamy podczas konsultacji. 
W zależności od Twoich oczekiwań i potrzeb, sesja odbędzie się w studiu, plenerze lub będzie hybrydą po części studyjną i plenerową.

X.  Jesteśmy po sesji, co dalej?
Następnego dnia otrzymasz ode mnie paczkę surowych zdjęć z prośbą o wybranie Twoich ulubionych. Jeśli będziesz chciał, pomogę Ci w wyborze wskazując te, które moim zdaniem są najlepsze. 
Przy wybieraniu ważne, aby kierować się intuicją. Na ogół pierwsze wrażenie jest najlepsze. 

XI.  Jak się rozliczamy i czy wystawiasz fakturę?
Rozliczamy się w 3 ratach: konsultacje przed sesją 200 zł, w dniu sesji 400 zł, w dniu otrzymania gotowych zdjęć 400 zł. 
Na koniec wystawiam fakturę na łączną kwotę 1000 zł. Nie jestem vatowcem, podana cena to netto=brutto.
Back to Top